Spojrzenie na kuchnię kantońską

Typowe kantońskie śniadanie. Congee podawane z szalotką i Youtiao (pączkiem chińskim)

Spojrzenie na kuchnię kantońską Rozmiar tekstu Drukuj stronę Wyślij e-mailem
Share

Najłatwiejsza spośród odmian chińskiej kuchni regionalnej, kuchnia kantońska pochodzi z okolicy Canton w południowych Chinach. Proste przyprawy i szeroki wybór stosowanych produktów spożywczych charakteryzują dania kuchni kantońskiej. Spośród wszystkich chińskich regionów, Canton (prowincja Guangdong) ma najbardziej dostępne zasoby żywności.

Bliskość morza oferuje prawdziwą feerię świata morskiej flory i fauny, który zostanie dodany do potraw. Dzięki temu możliwe są takie delikatne potrawy, jak siedem szczęść, danie, które zawiera krewetki, małże, ryby i homary wraz z kurczakiem, wołowiną i wieprzowiną. Lekki, delikatny sos, krótki czas gotowania i subtelny aromat przypraw korzennych pozwala uwalniać naturalne aromaty, nie będąc jednocześnie nimi przytłoczone.

Przyprawy używane w kuchni kantońskiej wydają się być jasne i proste: imbir, sól, sos sojowy, biały pieprz, cebula dymka i wino ryżowe. Dla wielu, którzy są przyzwyczajeni do bardziej bogatych, pikantnych i złożonych smaków kuchni Hunan i Szechwan, kantońskie gotowanie może wydawać się mdłe – ale subtelne mieszanki smaków i aromatów są tworzone przez sprawną dłoń szefa kuchni.

Kuchnia chińska bierze pod uwagę znacznie więcej niż tylko smak dania. Chińskie gotowania jest przedstawieniem faktur, kolorów, kształtów i zapachów nawet z nazwy potrawy, przyczyniając się do jej ogólnej prezentacji. Zgodnie z prawdziwą orientalną modą, posiłek powinien być poezją w każdym aspekcie i tworzyć spójną całość.

Chińską kurtuazją jest uczynienie każdego gościem honorowym, a przedstawianie gościowi czegoś mało perfekcyjnego stanowi niegrzeczność.

Świeżość jest jednym z najważniejszych cech kantońskiej kuchni regionalnej, a zarazem wyrazem szacunku wobec gościa.

W wielu restauracjach goście mogą wybrać składnik swojego przyszłego posiłku z owoców morza pływających w zbiorniku. Nie jest niczym niezwykłym, że kelner przynosi żywe ryby lub kraba na stół na dowód świeżości posiłku, który za chwilę zostanie przygotowany. Warzywa są również świeże, chrupiące i słodkie. Szybkie metody gotowania pozwalają zachować każdy smak oddzielnie.

Lekkie sosy z subtelnymi przyprawami pozwalają wydobyć naturalną słodycz owoców morza -kantoński kucharz używa tylko bardzo świeżych owoców morza w tych daniach. Z mniej świeżych owoców morza, dania kuchni kantońskiej oferują ostre sosy, które mają na celu zamaskowanie charakterystycznego zapachu ryb. Ostre/słodkie dania takie jak krewetki w sosie słodko-kwaśnym mogą być w ten sposób podawane.

Istnieje kilka deserów kantońskich, które są rodzime dla regionu. Wiele restauracji serwuje te na bazie mango, budyniu lub tapioki. Większość posiłków stanowi zwykły gotowany ryż, podawany w towarzystwie każdego rodzaju herbaty lub wina ryżowego.

Gdziekolwiek jesteś, możesz prawdopodobnie znaleźć restauracje, które serwują dania kuchni kantońskiej. Została ona rozpowszechniona na całym świecie przez emigrantów z prowincji Quangdong, a jej delikatne smaki smakują mieszkańcom Zachodu. Kuchnia kantońska to prawdziwa uczta dla oczu i nosa.

Share

Facebook Comments

comments