Kuchnia brytyjska

Kuchnia brytyjska Rozmiar tekstu Drukuj stronę Wyślij e-mailem
Share

Kuchnia brytyjska zawsze miała złą prasę. Prostota angielskich potraw i ich przygotowania blednie w porównaniu do wykwintnej kuchni francuskiej. Krytycy kulinarni brzmią prawie przepraszająco, kiedy piszą o tradycyjnych daniach kuchni brytyjskiej, jak gdyby było coś wstydliwego w cieszącej się dobrym smakiem grubej wołowinie w towarzystwie puddingu. Jeśli mówią o czymś w sposób pozytywny w ogóle, to będzie to ukłon w stronę sprytnego nazewnictwa brytyjskich potraw, w których w menu restauracji pojawiają się takie dania jak bubble, squeak i szkocki deser spotted dick.

Mimo wszystko, krytycy kulinarni przyjmują ton przepraszający, a kuchnia brytyjska w najlepszym wypadku jest obfita, smaczna, składająca się z prostych potraw, które zdobyły popularność na całym świecie. Nie ma innego narodu, który doprowadziłby pieczeń wołową do takiej perfekcji, nie ma też lepszego dodatku do mięsa niż puszysty, gorący yorkshire pudding przygotowany na smalcu. Innym deserem godnym polecenia jest treacle tart.

Kuchnia brytyjska jest połączeniem praktycznego z pożywnym. Nie można uznawać, jak twierdzą niektórzy, że jedzenie to jest bez pomysłu, bowiem dziedzina gastronomii sama w sobie wymaga trochę wyobraźni i fantazji, aby była smaczna. Nie jest z pewnością tak, że brytyjskiej kuchni brakuje wyobraźni – wspólne nazwy codziennych posiłków czasem wymagają tłumacza, aby wiedzieć, co mamy na talerzu.

Wizyta w restauracji i zerknięcie w menu pozwala wśród dań znaleźć takie potrawy jak: groch, stek, ryby i frytki, kiełbaski i puree.

Wśród najbardziej popularnych dań kuchni brytyjskiej znajdują się:

Śniadanie:

Pełne angielskie śniadanie obejmuje mięso, jajka, naleśniki i tosty, a także dania poboczne jak puree z “haszyszu” i parówek. To obfite potrawy, które są ustawione na stole podczas kolacji w większości innych kultur. Zwykle zawierają resztki z wczorajszego obiadu, pokrojone w kostkę i zasmażane razem z odrobiną masła, przyprawami. Czasami tego typu danie nazywa się haszyszem.

Herbata:

Tradycja popołudniowej herbaty jest jedną z tych, która jest kultywowana przez Brytyjczyków od wieków. Wśród najbardziej popularnych dań serwowanych do popołudniowej herbaty podpłomyki z dżemem i gęstą śmietaną, delicje, kanapki z rzeżuchą, a także bułeczki z rodzynkami i suszonymi owocami.

Niedzielny obiad:

Niedzielny obiad, zwany tutaj sunday roast, ma długą tradycję postrzeganą jako okazję do spotkania się wszystkich członków rodziny – to jedyny posiłek w tygodniu, na który wszyscy zasiadają razem. Pieczone mięso – wołowina, jagnięcina, wieprzowina lub kurczak – jest niemal wymogiem. Jest serwowane z ziemniakami i warzywami i bardzo często daniu temu towarzyszy Yorkshire pudding.

sunday roast4

Puddingi i sosy są cechą charakterystyczną brytyjskiej kuchni. Pieczone, gotowane lub przyrządzane na parze desery są zwykle wykonane z smalcu i panierki,  podawane z dodatkiem suszonych owoców i orzechów. Jednym z najbardziej popularnych i wspaniałych brytyjskich deserów jest trifle. Jego bazą jest biszkopt, często pozostały jeszcze z innego posiłku. Moczony w Maderze lub portugalskim winie Porto jest robiony w naczyniu, do którego dodawany jest krem, dżem, owoce i galaretki, a wszystko to pokryte bitą śmietaną. Efektem końcowy jest pyszna mieszanka zawierająca wszystko, co jest dobre w brytyjskiej kuchni, a więc zwykłe, praktyczne gotowanie, które jest przeznaczone do rozbudzania kubków smakowych i zaspokojenia głodu.

Share

Facebook Comments

comments