Kulinarne tradycje Francji

Kulinarne tradycje Francji Rozmiar tekstu Drukuj stronę Wyślij e-mailem
Share

Kulinarne tradycje Francji trzymają niezwykle wysoki poziom, którym wszystkie inne kuchnie muszą sprostać. Francja posiada jedną z najlepszych kuchni na świecie. Została też stworzona przez najlepszych szefów kuchni.

Francuzi odczuwają dumę ze swojej kuchni i doskonale wiedzą, jak przygotować dobry posiłek. Gotowanie jest istotną częścią ich kultury, a to z kolei sprawia, że czują się przydatni, gdy są w stanie ugotować dla gości dobry obiad.

Każdy z czterech regionów Francji ma swoje własne potrawy. Francuskie jedzenie wymaga zastosowania wielu różnych rodzajów sosów, natomiast przepisy, które powstały w północno-zachodnim regionie Francji często wymagają użycia składników takich jak jabłka, mleko, śmietana czy masło.

Kuchnia południowego rejonu Francji przypomina niemieckie jedzenie, przygotowywane na smalcu i produktach mięsnych, takich jak kiełbasa wieprzowa i kiszona kapusta.
Z drugiej strony, w południowej kuchni francuskiej wydaje się być to o wiele bardziej powszechnie akceptowane – na ogół jest to rodzaj kuchni francuskiej serwowanej w tradycyjnych francuskich restauracjach. W południowo-wschodnim rejonie Francji gotuje się dużo lżej, z mniejszą zawartością tłuszczu. Kucharze z południowo-wschodniej Francji wydają się opierać bardziej na oliwie z oliwek niż jakimkolwiek innym rodzaju oleju, a także w dużym stopniu polegają na ziołach i pomidorach.

Nouvelle cuisine jest bardziej współczesną formą kuchni francuskiej, która rozwinęła się w latach 70. Jest najbardziej popularnym rodzajem kuchni francuskiej. Nouvelle cuisine charakteryzują się krótszym czasem gotowania, mniejszymi porcjami żywności i bardziej uroczystą, dekoracyjną prezentacją dań. Wiele francuskich restauracji może być klasyfikowanych jako nouvelle cuisine, ale bardziej tradycyjna francuska kuchnia będzie uznawana za Cuisine du Terroir, bardziej ogólną formę kuchni nouvelle cuisine. Cuisine du Terroir jest próbą powrotu do bardziej rodzimych form kuchni francuskiej, zwłaszcza w odniesieniu do różnic regionalnych między północą a południem lub różnych obszarów, takich jak Dolina Loary, Katalonii i Roussillon. Są to wszystkie obszary słynne ze względy na specjalności kuchni francuskiej. W miarę upływu czasu, różnica pomiędzy białym winem z Doliny Loary i winem z innego obszaru powoli zmniejsza się, a podejście do Cuisine du Terroir koncentruje się na ustaleniu jej szczególnych właściwości ze względu na konkretne regiony.

Jako część kultury francuskiej, wino jest włączane niemal do każdego posiłku. Współcześnie, jako podtrzymanie miejscowej tradycji, Francuzi piją co najmniej jeden kieliszek wina dziennie.

Share

Facebook Comments

comments