Grillowane szaszłyki wieprzowe Moo ping

Grillowane szaszłyki wieprzowe Moo ping Rozmiar tekstu Drukuj stronę Wyślij e-mailem
Share

Sezon grillowy powoli dobiega końca. Na ostatnie w tym roku spotkania przy grillu warto przygotować coś ekstra. Zapraszam.

GRILLOWANE SZASZŁYKI WIEPRZOWE MOO PING
Składniki:
90 dag łopatki wieprzowej lub schabu
1 łyżka czosnku
1 łyżeczka pieprzu białego
1 łyżka mielonego korzeń kolendry (lub łodygi, jeśli korzeń nie jest dostępny)
1 łyżka sosu rybnego
1 łyżka sosu ostrygowego
1 łyżka ciemnego sosu sojowego
1 łyżeczka cukru palmowego
1/4 szklanki mleka kokosowego
20 małe szaszłyków bambusowych

Sos Jaew Dipping
Składniki:
2 łyżki cienkich plasterków szalotki
2 łyżki grubo posiekanej kolendry
2 łyżki pasty z tamaryndowca
1 łyżka sosu rybnego
1 łyżeczka cukru palmowego
1 łyżeczka suszonych płatków chili
1 łyżka pudru ryżowego
1 łyżka wody

grillowane szaszlyki3

Przygotowanie szaszłyków wieprzowych z grilla:
Przygotuj korzenie kolendry – wymocz je w wodzie, obierz ze skóry i drobno zmiel. Obierz czosnek. Połącz przygotowany czosnek, korzenie kolendry i biały pieprz przy użyciu moździerza tak, aby całość utworzyła pastę.

Dodaj sos rybny, sos ostrygowy, ciemny sos sojowy i cukier palmowy do pasty utworzonej z kolendry, czosnku i pieprzu. Mieszaj do czasu, aż wszystkie składniki będą połączone.

Pokrój łopatkę wieprzową lub schab w małe, około 2,5-centymetrowe kawałki. Umieść wieprzowinę w pojemniku i dodaj pastę. Mięso włóż do lodówki na dwie godziny, aby się zamarynowało.

Podczas gdy wieprzowina będzie się marynować, namocz bambusowe szpikulce w wodzie. Powinny się one moczyć przez co najmniej 30 minut przed grillowaniem. Gdy mięso wieprzowe jest zamarynowane, nadziej kawałki wieprzowiny na szaszłyki (około cztery do sześciu sztuk na szpikulec).

Rozgrzej grill. Ułóż szaszłyki na grillu i pozwól im się powoli smażyć. Od czasu do czasu, polej je mlekiem kokosowym. Grillowanie łopatki wieprzowej może potrwać 15-20 minut. Przygotowanie w ten sposób schabu zajmie trochę mniej czasu.

Aby zrobić sos Jaew Dipping:

Przygotuj pastę z tamaryndowca, mieszając 1/4 szklanki tamaryndowca z 1/2 szklanki wody. Formuj palcami, aż utworzy się gęsta pasta.

Przygotuj puder ryżowy. Powoli gotuj 1 / 4 – 1 / 2 szklanki ryżu tajskiego na małym ogniu, aż do uzyskania złotego koloru i ładnego aromatu. Zetrzyj na proszek (puder) przy użyciu moździerza lub młynka do kawy.

Pokrój szalotki na małe, cienkie kawałki. Posiekaj grubo kolendrę.

Wymieszaj pastę tamaryndowca, wodę, sos rybny i cukier palmowy w misce. Kontynuuj mieszanie, aż cukier palmowy nie rozpuści się całkowicie. Dodaj pozostałe składniki. Dopraw do smaku zgodnie z preferencjami. Podstawowymi smakami powinny być: kwaśny, ostry, słony.

Share

Facebook Comments

comments