Włoska kuchnia – w sercu Toskanii

Włoska kuchnia – w sercu Toskanii Rozmiar tekstu Drukuj stronę Wyślij e-mailem
Share

Gdy Amerykanom rzuci się hasło “włoska kuchnia” pierwsze, co przychodzi do głowy to makaron, spaghetti i pieczywo czosnkowe. Nie ulega wątpliwości, że makaron odgrywa dużą rolę w najbardziej tradycyjnej włoskiej kuchni regionalnej, a zaledwie kilka kultur wie, jak przyrządzić pomidory na sposób, który znają tylko Włosi. Jednakże, istnieje tak wiele różne stylów w rozmaitych regionach Włoch, że trudno wymienić na raz wszystkie dania włoskiej kuchni regionalnej. W rzeczywistości każdy region ma bardzo charakterystyczny styl i smak i naprawdę nie ma sposobu, aby docenić włoską kuchnię regionalną bez konieczności odwiedzenia restauracji i lokali gastronomicznych.

Toskania to region Włoch, który położony jest wzdłuż zachodniej linii brzegowej nad Morzem Tyrreńskim. Ponieważ znaczna część Toskanii jest nadmorska, owoce morza odgrywają dużą rolę w kuchni regionalnej. Toskania jest pełna różnorodnych wpływów i doświadczeń kulturowych, korzeniami sięga czasów renesansu. Florencja, Piza i zajęty port Livorno – wszystkie leżą w tym skromnym regionie. Kuchnia toskańska składa się głównie z rzeczy prostych. Na przykład toskański chleb stanowi proste ciasto pozbawione soli, a jego uzupełnieniem są delikatnie przyprawione przystawki.

Chociaż wiele osób myśli o kuchni włoskiej jako o bardzo słonej i wypełnionej czosnkiem, cebulą i bazylią, jej toskańska odmiana jest bardzo oszczędna po to, aby wydobyć naturalne smaki warzyw, i ziaren zbóż, które tworzą tradycyjne dania kuchni regionalnej. Kucharze z Toskanii słyną z dań z ryżu i dań rybnych lub z kaczką.  W Toskanii często obiad nie będzie kompletny bez risotto. Do przygotowania potraw używa się także wina. Alkohol jest odparowywany, pozostawiony jest natomiast sok z owoców, który miesza się z pełnymi ziarnami zbóż i makaronami. Uzupełnienie stanowią mięsne i rybne przystawki, które przyciągają do Toskanii sławnych i bogatych z całego świata.

W Toskanii usytuowanej wzdłuż wybrzeża, owoce morza odgrywają integralną część kuchni. Elementem rozpoznawczym wybrzeża Toskanii jest zupa zwana caccuccio. Caccuccio to bogata zupa z pomidorów, przyrządzana na bazie ryb. Tajnikiem smaku jest stosowanie wielu różnych gatunków ryb, kości bezpośrednio do podstawy zupy. Ta zupa, podawana z obfitą ilością toskańskiego chleba stanowi cały posiłek. Wybrzeże Toskanii jest domem dla wielu dzięki swojej łagodności. Zróżnicowany charakter toskańskiego krajobrazu pozwala zapewnić podobną różnorodność w kuchni regionalnej.

Bydło i knury są charakterystyczne dla regionu, ich smak można znaleźć w zupach, daniach z grilla i w szynkach. Podczas gdy Toskania jest odpowiedzialna za jedynie 4% całkowitej produkcji oliwy z oliwek we Włoszech, toskańskie drzewa oliwne mogą dożyć setek lub nawet tysięcy lat. I choć każde drzewo wytwarza mniej oleju niż drzewa zwyczajowo występujące w innych regionach Włoch, mają one o wiele bogatszą historię. Ta prostota osadzona w bogatej tradycji jest właściwa tylko Toskanii.

Share

Facebook Comments

comments